Tippek az optimális vágásmagasság megállapításához

A helytelen fűnyírás komoly problémákat okozhat a gyepen, melyek helyrehozatala igen hosszú folyamat. A gyepgondozás komplex feladat, hiszen nem mindegy, a nap mely szakaszában nyírjuk a pázsitot, fontos a rendszeres tápanyag utánpótlás, és az optimális vágásmagasság beállítása is elengedhetetlen.

A gyep megfelelő vágásmagassága elsősorban az adott évszaktól, hőmérséklettől függ, de a különböző fűmagfajták között is lehet eltérés az optimális magasságban. Fűnyírás során az egyik alapszabály, hogy a fű hosszának egyszerre legfeljebb az egyharmadát távolítsuk el. Magasra nőtt fű esetén a fűnyírást több lépésben végezzük.

A normál használatú gyep optimális magassága az évszaktól és az időjárástól függően 4-6 cm között van. A túl alacsonyra nyírt pázsit könnyebben kiszárad, foltosodik, mohásodik, a túl hosszúra hagyott viszont könnyen befülledhet és rothadásnak indulhat. Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük fűnyírógépünk pengéinek élességét, hiszen az életlen pengével könnyen károsíthatjuk vágás során a fűszálakat, ami a gyep foltosodásához vezethet. Az elhasználódott alkatrészeket, pengéket védőkesztyűben cseréljük. 

Kánikulában a fűnyírást lehetőleg borúsabb időben, az esti órákban végezzük, és a füvet soha ne vágjuk túl rövidre, ideális a 4-5 cm-es magasság. Így a gyep ellenállóbb lesz a nyári szárazsággal, kánikulával és betegségekkel szemben, valamint kevesebb tápanyag utánpótlásra lesz ősszel szükség. Az ősz folyamán, ahogy egyre alacsonyabb lesz a hőmérséklet, a gyep nyírásigénye is csökken, fagyok idején már ne nyírjuk a gyepet. A tél előtti utolsó vágás optimális magassága 5-6 cm. A túl rövidre vágott gyep könnyen károsodhat a fagyok során, a túl magas viszont ideális a kórokozók (például hópenész) megtelepedésére.

 

Amennyiben érdeklődik fűnyíróink iránt, látogasson el a www.stihl.hu oldalra további információkért.

2019.04.02