Gyepproblémák és megoldásaik

A gyepet rendszeresen, folyamatosan gondozni kell. A kánikula megviseli a gyepfelületet is, ami ráadásul a nyári hónapokban nagyobb igénybevételnek is ki van téve.

 A leggyakoribb gyepproblémák röviden:

Gyom

A leggyakoribb probléma a gyomnövények, mint pl. a pitypang, a bogáncs, a lóhere megjelenése. A gyomok megjelenése a pázsit nem megfelelő tápanyagellátására utal. Az érzékeny fűszálaknak több tápanyagra van szükségük, mint a gyomnövényeknek. Utóbbiak jól alkamazkodnak a tápanyagban szegény talajhoz, és gyorsan megerednek, a fűszálakat pedig elnyomják. Nyári hónapokban a száraz föld a strapabíróbb gyomoknak kedvez, hiszen a fű az elégtelen öntözés miatt gyorsan kiszárad. Ilyen esetekben a trágyázás jelenti a megoldást.

Az alacsony vágási magassággal végzett gyakori fűnyírás is megfékezheti a gyomnövények elterjedését, mert a gyomok csírázásához sok fény szükséges.

Minőségi fűmagkeverék használatával is csökkenthetjük a gyomok megjelenését. Az alacsonyabb kategóriájú fűmagok idegen magokat is tartalmazhatnak, valamint gyorsabb növekedésre fejlesztették ki őket, ami csökkenti a gyepsűrűséget. Rendszeres gyepszellőztetéssel is meggátolhatjuk a gyomnövények elterjedését. Ha már gazos a kertünk, akkor a gyomok kihúzása segíthet.

Moha

A parkokban, kertekben óriási gondot okoz a mohatelepek kialakulása. A moha nem nyomja el a fűszálakat, csak ott telepszik meg, ahol nincs fű. Ezért a mohairtó szerek nem jelentenek megoldást a problémára. A moha fejlődésének a túl alacsonyra nyírt fű és a gyenge fűszálak kedveznek, ezért a magasabb vágási magasság és a megfelelő trágyázás jelenti a mohatelepek képződése elleni harcban a megoldást. Az árnyékosabb és nedvesebb részeken, mint pl. a fák alatt a talaj minősége gyengébb, ezért ezeken a helyeken jó minőségű fűmag újravetése és trágyázás segíthet. A moha az állandóan nedves, savanyú talajt kedveli. Ilyen esetekben a vízelvezetés kialakítása szükséges.

Gombafertőzés

A gyepfelületen jelentkező gombásodás is elcsúfíthatja a gyepünket. A számos gombafaj közül csak néhány jelent komolyabb veszélyt.

Az alábbi körülmények kedveznek a gombás fertőzések kialakulásának:

- túl sűrű, zárt gyepfelület

- sűrű gyepfilc

- magas nedvességtartalom

- nem megfelelő pH-érték

- túltrágyázás

- vastag avarréteg

A gombafertőzés legjobb ellenszere az ápolt és egészséges gyep. Gombásodás gyanúja esetén mindenképpen bizonyosodjunk meg, akár szakember bevonásával, hogy a jelenséget valóban gomba okozza-e!

Elszíneződés

Sárga foltok a gyönyörű zöld gyepen? Ez minden kerttulajdonos rémálma. Számos oka lehet ennek a jelenségnek.

A következőkben adunk néhány tippet a leggyakrabban felmerülő okok kiküszöbölésére:

Sárga foltok a gyepen

A sárgás, sápadt színű gyep vas- és nitrogénhiányra utal. Ilyen esetekben vas tartalmú műtrágya használatával pár nap alatt jelentős javulást érhetünk el.

Foltos fűfelület és nagyobb vízfoltok

Túl tömör talaj esetén az esővíz nem tud elszivárogni és a gyepen foltok jelenhetnek meg. A következmény gombásodás, valamint a kékalga megtelepedése lehet. A talaj lazításával a felesleges víz be tud szivárogni a földbe.

Foltos területek a téli időszakot követően

A foltok és a penész gyakran megjelenhetnek a kertben a téli időszakot követően. Ennek elkerülése érdekében augusztusi vagy szeptemberi trágyázással erősítsük meg a gyepet. Szeptemberben vagy októberben történő mész kijuttatással, valamint az 5 cm-es ideális vágási magassággal a gyepfelületet tökéletesen felkészíthetjük a télre.

 

Amennyiben érdeklődik fűnyírógépeink és gyepszellőztetőink iránk, a www.stihl.hu oldalon további információkhoz juthat róluk.

2019.04.02