7 könnyen termeszthető ehető növény a forró teraszokra

A sok fény és a nyári forróság a legtöbb termesztett növényt megviseli, vannak azonban olyan, könnyen termeszthető fajok, melyek kifejezetten élvezik a napsütést, sőt még ehetőek is.

A forró, elsősorban déli fekvésű teraszokat, balkonokat, ablakpárkányokat a nyár folyamán nem csak dísznövényekkel tehetjük különlegessé. Ültethetünk ehető növényeket is, melyek bár a szárazságra érzékenyek, a napsütést kifejezetten kedvelik. Az olyan egynyári zöldségek, mint a különböző paradicsom-, paprika- és chili fajták, a cukkini, a padlizsán, a bab, és a borsó jól érzi magát cserépben is, ugyanígy a mediterrán fűszernövények. Kimondottan napsütés kedvelő fűszer a bazsalikom, a kakukkfű, a majoranna, az oreganó, a rozmaring, a zsálya. A citrusfélék közül könnyen termeszthető a citrom, mely cserépben nevelve 2 méter magasra nőhet, de nem kell aggódnunk, lassan növekszik. S persze ne feledkezzünk meg a csodás színekben pompázó ehető virágokról sem, ilyen például a bársonyvirág, a szegfű, a körömvirág vagy a mézike.

 

A teraszon, cserépben nevelt növényeknél nagyon fontos a rendszeres és bőséges öntözés, melyet a nyári kánikulában legjobb, ha reggel és este is elvégzünk. Erre azért is van szükség, mert a cserepes növények számára sokkal kisebb talajmennyiség, és ezzel együtt csapadék áll rendelkezésére, mint a szabadföldben termesztett fajoknál. Praktikus, ha az öntözőkannákat, vizes dézsákat minden öntözés után megtöltjük vízzel, így azok átveszik a levegő hőmérsékletét a következő öntözésig. A cserepek alja minden növény esetében legyen kilyuggatva több helyen, megakadályozva ezzel a pangó víz felhalmozódását a növények gyökerei körül.

 

Egynyári zöldségek

Sokszínűségükről és különleges zamatukról ismertek a különböző paradicsomfajták, melyekből a teraszra válasszuk inkább a bokrosodó fajtákat. A paradicsom kifejezetten meleg-és fénykedvelő, azonban próbáljuk meg a terasz széltől védett részén tartani. A magokat akár mi magunk is vethetjük, ezt érdemes márciusra időzíteni és kis cserepekben, hűvös ablakpárkányban végezni. Áprilistól már tűzdelhetők a palánták nagyobb cserépbe, május második felétől pedig már a szabadban tarthatók. Fontos megjegyezni, hogy a paradicsom kifejezetten a tápanyagban gazdag talajt kedveli és rendszeres, bőséges öntözést igényel. Hasonlóan a paradicsomhoz, a chili termesztésekor is rengeteg féle fajtából válogathatunk, a kerektől a hosszúkásig, a bíborvöröstől a citromsárgáig, az enyhén csípőstől a nagyon erősig. A chilinek is válasszunk szélvédett helyet, a talaj legyen tápanyagban gazdag, a rendszeres öntözésre ügyeljünk. Még szélvédett helyen is érdemes karót helyezni a chili mellé, a talaj tetejére agyaggolyót szórni, mely megóvja a kiszáradástól, a felesleges vizet magába szívja és folyamatosan adagolja.

 

Mediterrán fűszernövények

A zsálya, a kakukkfű és az oreganó olyan évelő fűszer- és gyógynövények, melyek bár szabadföldbe ültetve is szépen növekednek, cserépben is remekül érzik magukat. Illóolaj tartalmuk a virágzás előtt a legmagasabb, ilyenkor érdemes nagyobb mennyiségben visszavágnunk, s a leszüretelt, zamatos hajtásokat megszárítanunk. Ehhez szellős, közvetlen napfénytől védett, száraz helyet válasszunk. A cserépben nevelt fűszernövényeket télre vigyük fagytól védett, hűvös, de világos helyre.

 

Citrom

A citromnak érdemes már az elején nagyméretű (35-40 literes) cserepet választanunk, hogy ne kelljen sűrűn átültetnünk. Ha a cserép így túl nagynak bizonyul, ültethetünk a citrom alá fűszernövényeket, de akár szamócát is. A cserép aljába kerüljön egy úgynevezett drénréteg, mely kis kavicsokból, kagylókból, csigaházakból, cserépdarabokból állhat, 5-10 cm magasan az edény aljában. A citrom tavasztól késő őszig a kertben, teraszon tartható, de télre hűvös, világos helyre tegyük, ahol nem éri közvetlen napfény.

 

Bársonyvirág

A vidéki nagymamáknál töltött nyarak emlékeit idézi a bársonyvirág vagy ismertebb nevén a büdöske illata, mely többféle színben, illatban beszerezhető. Amellett, hogy a bársonyvirág szirmai ehetőek (citrusos ízűek), a növény távol tartja a teraszról a kártevő rovarokat is, így érdemes például az egynyári zöldségek mellé ültetni. A büdöskét vethetjük magról, de nagyobb kertészetekben, piacokon palántát is beszerezhetünk.

Még több hasznos kertápolási tippért látogasson el weboldalunkra: http://stihlnemzedekek.hu/kertapolasitippek

Írta: Beh Mariann

A STIHL kertápolási szakértője

2020.01.17