Az anyósnyelv gondozása és szaporítása

A legtöbb lakásban megtalálható a szobai szanszeviéria vagy ismertebb nevén az anyósnyelv, amely egy kifejezetten igénytelen, szinte mindent túlélő szobanövény. Nagyon jól bírja a szárazságot és a lakás bármely részében jól érzi magát.

Az anyósnyelv igényei

Az anyósnyelv vagy szobai szanszeviéria (Sansevieria trifasciata) többek között annak köszönheti népszerűségét, hogy nem igényel sok törődést, jól tűri a szárazságot és a rendszertelen öntözést. Sokan tartják dekoratívnak sűrű rozettát alkotó, kardszerű leveleit. Fejlődése lassú, de a több éves példányok akár 70-90 cm magasra is megnőhetnek. A szoba bármely részébe tehetjük, bár a félárnyékos helyeket szereti legjobban, ahol nem éri közvetlen, csak szórt fény. Az anyósnyelvet elegendő akkor öntözni, amikor föld teteje már kiszáradt. Márciustól őszig havonta egy alkalommal tápoldatozzuk.

Az anyósnyelv átültetése

A szobai szanszeviéria átültetése akkor szükséges, ha teljesen kinőtte a jelenlegi cserepét. Átültetése során válasszunk pozsgások vagy kaktuszok számára ajánlott, jó vízáteresztő képességű, laza talajt. Az átültetéskor legfeljebb 1-2 cm-rel nagyobb átmérőjű cserepet válasszunk, mert az anyósnyelv kedveli, ha a gyökerei sűrűn állnak.

Remekül tisztítja a szoba levegőjét

A hálószobába, nappaliba érdemes elsősorban olyan növényeket választanunk, amelyek légtisztító hatásúak, javítják a levegő minőségét, az anyósnyelv is ezek közé tartozik. Az anyósnyelv híres remek légtisztító tulajdonságáról, kiszűri a lakás levegőjében található káros vegyületeket.

Az anyósnyelv szaporítása

A szobai szanszeviéria könnyen szaporítható tőosztással vagy levéldugványról. A tőosztás legmegfelelőbb időpontja tavasszal van. A tőosztás során először is az anyanövényt óvatosan vegyük ki a cserépből, fektessük le, majd attól függően, hogy mennyire dús a növény, finoman válasszuk szét a szárakat, gyökereket több részre. Az új növényeket ültessük új cserepekbe, a földjüket öntözzük be alaposan, végül tegyünk minden cserepet ugyanolyan körülmények közé (fény, páratartalom), ahol a növény eddig is jól érezte magát.

A levéldugványozáskor érdemes tudnunk, hogy a csíkos vagy színezett szegélyű szobai szanszeviéria fajták ebben az esetben elveszítik mintázatukat, zöldszínűek lesznek. A levéldugványozáshoz egy egészséges levélre lesz szükségünk, amit tiszta, éles késsel vagy tapétavágóval 10-12 cm-es részekre vágunk. A levélrészeket homok és föld keverékébe dugjuk bele 1,5-2 cm mélyen a talajba. Ahhoz, hogy a művelet sikeres legyen, ügyeljünk rá, hogy a dugványok alsó része kerüljön a talajba és ne a teteje. A dugványokat tegyük 20-22°C-os helyiségbe és öntözzük rendszeresen, ne hagyjuk, hogy a földjük kiszáradjon.

2022.10.27