8 tény a komposztálásról - Mit és miért komposztáljunk?

A komposztálás során keletkező jó minőségű komposzt talajba juttatása a legősibb talajjavító módszer. Olcsó és hatékony kerti- és háztartási hulladék újrahasznosítás, és nem utolsó sorban, tápanyagokban gazdag szervesanyag-forrás a növényeink számára.

1. A komposztálás költséghatékony. A kertben és a háztartásban keletkezett szerves hulladék legolcsóbb és legegyszerűbb újrahasznosítási módszere a komposztálás. Minimális összegért tudunk saját magunk készíteni vagy vásárolni komposztálót, aminek ezután már csak az előnyeit élvezhetjük egyéb kiadások nélkül. A komposztáló a kert félárnyékos, eldugottabb helyére kerüljön.

 

2. A komposzt fokozza a talaj élővilág aktivitását. A jó minőségű, érett komposztban több milliárd mikroorganizmus található, melyek a talajba visszakerülve javítják annak minőségét, pótolják a hiányzó tápanyagokat. Az érett, kijuttatásra alkalmas komposzt barna színű, morzsalékos állagú. Illata az erdei talaj és a gombák illatához hasonló.

 

3. A komposzt tökéletes tápanyag utánpótlást biztosít a növényeink számára. A komposzttal dúsított talajban sokkal szebben és egészségesebben fejlődnek a növények. Biotrágya lévén nem kell műtrágyákat alkalmaznunk a kertben. A komposztban számos olyan mikroorganizmus található, amely megvédi a növényeket a különféle kórokozóktól.

 

4. A komposzt nemcsak tápanyagokban gazdag, de rosttartalma is magas. Ennek köszönhetően remek a nedvességtartó képessége, így tökéletesen használható új növények telepítésekor, cserepes növények ültetésénél és magról vetett dísznövényeknél, zöldségeknél.

 

5. A komposztálóba kerülhet a levágott fű és a lehullott levelek is. A kertben keletkezett szerves hulladék kezelése sokkal egyszerűbb, ha van egy komposztálónk. A fűnyírás során keletkező fűnyesedék, az apróra vágott gallyak, ágak, levelek mind a komposztálóba kerülhetnek. Ne tegyük azonban bele az úgynevezett gyümölcsmúmiákat, a gyümölcsfákon fennmaradt moníliás gyümölcsöket. Ha túl sok az ősszel lehullott levél a kertben, tegyük nagyméretű zsákokba, majd mikor már kisebbre tömörödött, mehet a komposztálóba.

 

6. A szerves háztartási hulladék is újrahasznosítható. Nemcsak a kertben keletkező növényi részek kerülhetnek a komposztálóba, a legtöbbi háztartási hulladékot a szemetes helyett inkább a komposztálóba dobjuk. Komposztálható a natúr papír, a zöldség- és gyümölcshulladék, a tojáshéj, a szálas tea. Ne kerüljön azonban a komposztálóba a fényes papírhulladék, a teafilter, a hal- és hús maradék, a tejtermékek, a citrusfélék, és a háziállatok ürüléke sem.

 

7. Akár egy éven belül lesz komposztunk. Minél apróbbra vágjuk a növényi részeket, annál gyorsabban megy végbe a komposztálás folyamata. Rengeteg időt spórolhatunk egy elektromos kerti komposztáló-aprító géppel, mellyel nemcsak az ágakat, de akár a füvet és a lombot is apróbbra vághatjuk. A komposzt forgatása, keverése szintén gyorsítja a komposztálást, de ugyanígy jó szolgálatot tehetnek az olyan apró élőlények, mint a földigiliszták, százlábúak, ászkarákok. Mielőtt használnánk a kertben a komposztot, érdemes átszitálni, ezáltal a kártevő rovarok és azok lárvái, valamint a nagyobb növényi részek nem kerülnek vissza a talajba.

 

+1 Éljen a zero waste! A környezettudatos otthon egyik alapja, hogy komposztálunk. A háztartásban és a kertben keletkezett szerves hulladék újrahasznosításával sokkal kevesebb (akár 25%-kal kevesebb) hulladékot dobunk ki a szemetesbe, ezzel óvjuk környezetünket.

 

Még több hasznos kertápolási tippért kattintson a linkre: http://stihlnemzedekek.hu/kertapolasitippek

Írta: Beh Mariann

A STIHL kertápolási szakértője

2020.01.17