A fűnyíráskor keletkező mulcs sokszínű felhasználása

A fűnyírás során keletkező fűnyesedék sokkal több mindenre használható, mint gondolnánk, így annak nem csak a komposztálóban a helye. A növények alá kiterített mulcsréteg segít a talaj nedvességtartalmának megtartásában, a fűnyesedék a lebomlása során hasznos tápanyagokkal tölti fel a talajt, javítja a talajéletet.

Mi az a mulcs?
Maga a mulcs kifejezés nem csak a fűnyírás során keletkező nyesedéket jelenti. Az olyan anyagokat -beleértve a növényi hulladékot is-, ami alkalmas a talaj takarására, mulcsnak nevezzük. A mulcs anyaga a levágott fű mellett lehet a komposzt, a lehullott lomb, a szalma, az aprított fakéreg, a faforgács, de a talajra terített apró kavicsokréteget is nevezhetjük mulcsnak. A mulcsról általánosságban elmondható, hogy megakadályozza a gyomnövények növekedését, valamint gátolja a talaj kiszáradását, csökkenti a talaj nedvességtartalmának párolgását.


Mire használható a mulcs a kertben?
A fűnyírás után a levágott fűnyesedéket gyűjtsük össze, majd hagyjuk kissé megszikkadni, megszáradni. Teríthetjük a fák, bokrok, dísznövények alá, de a konyhakertben termesztett növények alá téve is rendkívül hasznos. A 3-6 cm vastagon kiterített mulcsréteg több funkciót is betölt. Egyrészt csökkenti a talaj párolgását, így a talaj nedvességtartalma magasabb marad, aminek főleg a nyári kánikula idején van nagy jelentősége. Másrészt a gyomokkal szembeni harcban is jól jön, mert azok így nem jutnak fényhez, elpusztulnak. Az olyan növényeknél, mint a szamóca, a zöldségfélék vagy a fűszernövények, a növény tövébe kiszórt mulcsréteg megakadályozza a sár felverődését, így a termés tiszta marad. A tavaszi palántázás során a mulcsréteg hőmegtartóképességének köszönhetően a növények intenzívebb növekedése figyelhető meg.


A mulcsnak a magaságyásban is hasznát vesszük
Az egyre nagyobb teret hódító magaságyások összeállítása során nem mindegy, hogy milyen anyagokat, milyen sorrendben és milyen mennyiségben teszünk a magaságyásba a termesztés megkezdése előtt. A jól összeállított rétegeknek köszönhetően a magaságyásban keletkező hő hatására a növények intenzívebb fejlődése figyelhető meg. Ennek oka a növényi hulladék lebomlása, komposztálása. A magaságyás legalsó rétegébe apróra vágott gallyak kerülnek kb. 15-20 cm magasan, majd erre jön a második, fontos réteg: a levágott fűnyesedék és egyéb növényi hulladák, melyet 10-20 cm magasságban halmozunk az első rétegre. A második réteget kb. 15-20 cm vastagon földdel zárjuk, ez a magaságyás 3. rétege, erre kerül 20 30 cm magasan a termőréteg. Az utolsó, 5. réteg a termőföld, amely 10-20 cm magas legyen.


A mulcsozó fűnyírás előnyei
A mulcsozó fűnyírásra alkalmas fűnyírógépek használatakor havonta egyszer-kétszer ne gyűjtsük össze a fűnyesedéket a fűgyűjtő kosárban, hanem végezzünk mulcsozást a gyepen is. A mulcsozó funkcióban a fűnyírógép olyan apróra vágja a fűszálakat, hogy azok a talajra hullva lebomlanak, gyakorlatilag zöldtrágyaként működik. A természetes zöldtrágyázás környezetkímélő technológia, mert alkalmazásával kevesebb gyeptrágyát kell használnunk. Amellett, hogy a mulcs hasznos tápanyagokkal látják el a talajt, takarja is azt, így a gyomokkal szemben is hasznos, valamint csökkenti a talaj nedvességtartalmának párolgását.

A STIHL fűnyíróinak széles választékát keresse a weboldalunkon: www.stihl.hu

Még több hasznos kertápolási tippért látogasson el a www.stihlnemzedekek.hu weboldalra. 

Írta: Beh Mariann

A STIHL kertápolási szakértője

2020.07.02