A gyep tavaszi felülvetése lépésrÅ‘l lépésre

A gyep kopásának számtalan oka lehet. A tél folyamán a talaj tömörödése, a fagyott fűszálak taposása, az Å‘sszel elmaradt tápanyagutánpótlás vagy a gyepfilc is okozhatja. A tavasz remek alkalom a felülvetésre, azaz a meglévÅ‘ gyepállomány hiányos részeinek vagy szükség esetén akár az egész terület fűmagokkal való beszórására.

1. Kezdjük a gyepszellÅ‘ztetéssel!

 

A gyepszellÅ‘ztetés célja, hogy a tavaszra képzÅ‘dÅ‘ úgynevezett filcréteget, azaz a talajon maradt levágott fűszálakból, elhalt növényi részekbÅ‘l, moharétegbÅ‘l álló réteget eltávolítsuk a fűszálak közül. Maga a gyepfilc nem más, mint a fűszálak és a talajfelszín között kialakuló, elhalt növényi részekbÅ‘l, gyomnövényekbÅ‘l, mohából álló réteg. A gyepszellÅ‘ztetést követÅ‘en a fűszálak újra megfelelÅ‘ mennyiségű vízhez, levegÅ‘höz és tápanyagokhoz jutnak. A tavaszi gyepszellÅ‘ztetés hiányában a fűszálak gyökerei a talajfelszínhez nagyon közel fognak nÅ‘ni, kevésbé lesznek ellenállóak.

 

A gyepszellÅ‘ztetés során a fűszálak között kialakult filcréteget a gyepszellÅ‘ztetÅ‘gép segítségével a földfelszín felett távolítjuk el. Drasztikusabb módszer a gyeplazítás művelete, ami nem csak a földfelszínen, hanem a földfelszín alatt is eltávolítja a filcréteget, tehát nem csak a fűszálak között kialakult gyepfilcet, de az elhalt és még le nem bomlott növénymaradványokat, gyökérmaradványokat is a felszínre hozzuk, ezáltal a gyökérzónát is felfrissítjük. A gyeplazítás segíti az új hajtások fejlÅ‘dését, ezért felülvetés után látványosabb lesz a fűmagok növekedése.

 

Akár a gyepszellÅ‘ztetés, akár a gyeplazítás mellett tesszük le a voksunkat, fontos, hogy a műveletet mindig száraz idÅ‘ben végezzük. Az ideális hÅ‘mérséklet 10°C felett van akkor, amikor már a talajhÅ‘mérséklete is 10°C körül van. Amennyiben van beépített öntözÅ‘rendszerünk, jelöljük ki a szórófejek helyét még a gyepszellÅ‘ztetés elÅ‘tt, mert a gyepszellÅ‘ztetÅ‘ kárt tehet a fejekben. A gyepszellÅ‘ztetés vagy a gyeplazítás elÅ‘tt vágjuk le normál magasságra (4-5 cm) a füvet és gyűjtsük össze a területrÅ‘l a fűnyesedéket. MielÅ‘tt nekiállunk a munkának, a gyepszellÅ‘ztetÅ‘ gép mélységbeállítását érdemes kipróbálni a gyep szélén.

 

2. Jöhet a felülvetés!

 

A kikopott részekre a gyepszellÅ‘ztetés után szórhatjuk a megfelelÅ‘ fűmagot. A fűmagválasztás során próbáljunk meg a saját fajtával megegyezÅ‘ vetÅ‘magot vásárolni. Ha nem találunk ilyet, akkor válasszunk az eredeti gyephez hasonló fajtát.

 

3. Gyeptrágyázás és öntözés 

 

A gyepszellÅ‘ztetés és a vetés után a gyeptrágyát szétteríthetjük a területen. A felülvetés után válasszunk foszforban dús gyeptrágyát, amely segíti a gyökeresedést. A természetes tápanyagutánpótlás hívei használhatnak jó minÅ‘ségű, átszitált komposztot és/vagy szarvasmarhatrágyagranulátumot is. A gyeptrágya mellett beszerezhetünk kifejezetten felülvetéshez ajánlott talajjavító anyagot, amely magas szervesanyagtartalmának köszönhetÅ‘en segíti a gyökeresedést, valamint magas rosttartalma miatt remek a vízmegtartó képessége. Ha szükséges, földet is szórjunk a területre, de csak kertészetekben vásárolt földet használjunk, mert abban biztosan nincsenek kórokozók, kártevÅ‘k, gyomnövénymagok. A gyeptrágyázás után ne feledkezzünk meg a terület bÅ‘séges öntözésérÅ‘l.

 
2021.03.18