Kedvencünk a magaságyás

Számos előnye van a magaságyásnak, melyet akár magunk is összeállíthatunk. A magaságyásban termesztett növények gondozása sokkal kényelmesebb, mert nem kell folyamatosan hajolgatnunk, a termesztésre megfelelő talajt magunk alakítjuk, sőt, a kártevők ellen is jóval hatékonyabban védekezhetünk.

A megfelelő rétegek

Ha megfelelő sorrendben és mennyiségben követik egymást a magaságyás rétegei, sokkal magasabb hő keletkezik benne, mint a szabadföldi termesztés során. A magasabb hő hatására a növények intenzívebb fejlődése figyelhető meg. A hőtermelés oka, hogy az első két rétegben beindul a korhadás, a bomlás, azaz a komposztálás folyamata. Az első réteg apróra (3-5 cm) vágott gallyakból, faágakból álljon, melyeket 15-20 cm magasságban halmozzunk a magaságyás aljába, de egészen nagy farönköket is helyezhetünk ide. A második réteg álljon növényi hulladékból, például fűnyesedékből, lehullott lombból, gyomnövényekből 10-20 cm magasságban. A növényi hulladékot, fagallyakat egy nagy teljesítményű aprítógéppel tudjuk megfelelőre vágni.  

STIHL elektromos aprítógépei között mindenki megtalálja a megfelelő teljesítményű gépet. A gépek praktikus, lóhere alakú nyílása még az elágazó gallyakkal is elbánik. Az aprítógépek szállítása a kertben nagyon egyszerű, a kerekeknek és az ergonomikus fogantyúknak köszönhetően. A harmadik réteg 10-20 cm magas földréteg legyen. A negyedik rétegbe szarvasmarhatrágya és komposzt keveréke kerüljön 10 cm magasságban. Az ötödik, és egyben utolsó réteg a laza, jó minőségű, tápanyagokban gazdag termőföld legyen 10-20 cm magasságban.

 

Mulcs a magaságyásban

A nagyobb növények tövét takarjuk néhány cm vastagon mulccsal, ami egyrészt segít a talaj nedvességének megtartásában, másrészt a gyomnövények magjainak csírázását is gátolja. Erre például ideális a levágott fűnyesedék, amit két-három hetente forgassuk át, hogy az alsóbb rétegek nehogy penészedni kezdjenek.

 

A magaságyás elkészítése, elhelyezése

Az magaságyást készíthetjük fából, téglából, terméskőből, vagy vásárolhatunk olyan kész magaságyást is, amit otthon már csak össze kell illesztenünk. Bármilyen anyagból is készüljön a magaságyás, elhelyezése előtt vízmértékkel ellenőrizzük az alatta levő talajt, korrigáljuk az egyenletlenségeket, ha szükséges. Érdemes a magaságyás aljába egy réteg téglát vagy dróthálót helyezni, mert így nem juthatnak be a talajból a különböző kártevők. A téglaréteg azért jobb, mert azon a kisebb rovarok sem férnek át. A magaságyás legyen 60-90 cm magas, szélességét a rendelkezésünkre álló hely szerint döntsük el, de fontos, hogy minden részéhez könnyen hozzáférjünk. Helyezzük a kert napsütötte, széltől védett részébe.

A fából készült magaságyást az összeállítás előtt környezetbarát, fafelület kezelővel kell átkenni, hogy tartósabb legyen, belső felületét érdemes fóliával beborítani. Az elkészítésben, a faanyag méretre vágásában nagy segítségünkre lehet a kézreálló ágvágó, a STIHL GTA 26. Rugalmas védőburkolatának köszönhetően a munkavégzés biztonságos, lánca szerszám nélkül cserélhető.

 

Vegyeskultúra a magaságyásban

A magaságyásban ideális, ha egy-egy ágyásba különböző növényeket ültetünk, nem csak egyféle növénykultúrát. A legtöbb fűszer- és gyógynövény, ehető virág távol tartja a zöldségféléktől a kórokozókat, kártevőket, de egyes zöldségfélék is segítik egymás fejlődését. A sárgarépa mellé ültessünk vöröshagymát, a salátafélék mellé fokhagymát, a bab mellé borsikafüvet, a káposztafélék mellé zellert.

 

Mikor, mit termesszünk a magaságyásban?

Január, február: fokhagyma, télálló salátafélék, télálló káposztafélék

Március: hónapos retek, spenót, sárgarépa, saláták, zöldborsó, vörös- és lilahagyma, kapor

Április eleje: cékla, cukorborsó, bab, burgonya, sarkantyúka, a búzavirág, a körömvirág, bársonyvirág 

Április közepétől: cukkini, sütőtök, uborka

Május: bazsalikom, koriander, paprika- és a paradicsom palántázás

Június, július: leveles kel, karalábé, bimbós kel, saláta, póréhagyma. 

Szeptember, október: télálló petrezselyem, télálló spenót

November: fokhagyma, télálló salátafélék, télálló káposztafélék

Abban az esetben, ha ősztől kora tavaszig fóliát teszünk a magaságyás tetejére, gyakorlatilag egy melegházat kapunk. Így akár egész évben termeszthetünk növényeket az ágyásokban. Jól tűrik a telet a melegházban a különböző, télálló, vastag levelű saláták, bizonyos káposztafélék, a rukkola, de a télálló spenót és a fokhagyma is. A fólia alatt már egészen kora tavasszal nekiállhatunk a növénytermesztésnek, mert a melegebb hőmérséklet, magasabb páratartalom lehetőséget nyújt a gyors csírázásához, keléshez.

 

A magaságyásban termeszthető zöldségek, fűszernövények, ehető virágok

Zöldségek:

Bab, Bimbós kel, Borsó, Burgonya, Cékla, Cukkini Cukorborsó, Csili, Fokhagyma, Karalábé, Leveles kel, Paprika, Paradicsom, Póréhagyma, Retek, Rukkola, Salátafélék, Sárgarépa, Sóska, Spenót, Sütőtök, Uborka, Vöröshagyma

Egynyári fűszer- és gyógynövények:

Borsikafű, Kerti bazsalikom, Görög bazsalikom. Thai bazsalikom, Kapor, Koriander, Petrezselyem 

Évelő fűszernövények:

Lestyán, Majoranna, Metélőhagyma, Zeller (kétéves)

Egynyári ehető virágok:

Bársonyvirág, Borágó, Búzavirág, Körömvirág, Mályva, Sáfrányos szeklice, Sarkanytúka, Szegfű

 

"KertÉRTŐK - Az otthon kertészkedők műsora" podcast már a legnépszerűbb felületeken a Spotify-on és az iTunes-ban is elérhető.

 

 

2020.07.22