Szegélynyírók, fűkaszák – melyik, mire használható?

A szegélynyírók és a fűkaszák közötti alapvető különbség, hogy míg a szegélynyírók kisebb teljesítményűek, a fűkaszák erőteljesebbek, emiatt a szegélynyírók a kert körüli munkák során jönnek jól, a fűkaszák pedig a nagyobb, ritkábban karbantartott telkeken, utak mentén, szántóföldi területek körül hasznosak.

A meghajtás szerint a szegélynyírók esetében megkülönböztetünk elektromos, motoros és akkumulátoros gépeket, míg a fűkaszák esetében akkumulátoros és benzinmotoros gépekről beszélhetünk. A vágószerkezet lehet damil vagy fém-, illetve műanyag kés. A damilos gépeknek nagyobb az ellenállása, aminek a következménye a nagyobb fogyasztás, míg a késes vágószerkezetű gépek energiaigénye jóval alacsonyabb. A műanyag kések az utóbbi időben váltak népszerűvé az olyan nagyobb területeken, ahol a gép nem ütközhet akadályokba. A damilos vágószerkezetű gépek használata a fák, bokrok körül, kerítés, falak mentén ajánlott, mert az ilyen helyeken a késes gépek vágószerszáma kitöredezhet. A damilos gépekhez különböző erősségű gyári damilok közül választhatunk, melyek megfelelő szilárdságot és kopásállóságot biztosítanak. A damilok metszetének alakja is eltérő lehet, választhatunk például csillag alakú vagy ötszögletes damilokat, melyek az éleknek köszönhetően javítják a vágás élességét, de léteznek olyan spirál bemarású damilok is, melyek csökkentik a zajterhelést.

 

Akkumulátoros szegélynyírók a kertben

A STIHL kompakt beépített akkumulátoros szegélynyírói könnyen alkalmazhatók a ház körüli területeken, csendesen működnek, így használatuk során nincs szükség hallásvédőre. Könnyen leolvasható, LED akkumulátor töltöttségi állapot kijelzővel vannak ellátva, amely gombnyomásra kijelzi az akkumulátor töltöttségi állapotát, és a töltési folyamatról is tájékoztat. A damilfej a talaj érintésére automatikusan adagolja a nyírószálat, a lengőkések könnyen kicserélhetők, a tartalék késekhez pedig egy praktikus tartó áll rendelkezésre. A szegélynyírón található távtartó kengyel használatával elkerülhető a szomszédos növények sérülése. A szár és a fogantyú szerszám nélkül állítható, a vízszintestől eltérő szélvágásokhoz könnyen beállíthatjuk a megfelelő munkaszöget. A körfogantyú egyszerűen bármilyen testalkathoz optimálisan beállítható, és így kényelmesen használható. A gép működtetéséhez az aktiváló kulcs behelyezése szükséges. Eltávolításával a gép működésképtelen, és így biztonságosan tárolható és szállítható. A beépített akkumulátornak köszönhetően a gép súlyeloszlása ideális, és a formatervezésnek köszönhetően nagy mozgási szabadságot biztosít munkavégzés közben. A gumírozott markolat kellemes és biztonságos fogást biztosít, a beépített akasztófül segítségével pedig akár a falra akasztva is tárolható a gép.

 

A gyep szegélyeinek nyírása

Hogy a gyep rendezett legyen, a rendszeres fűnyírás, a folyamatos öntözés, az időközönkénti trágyázás és gyepszellőztetés mellett a szegélyek nyírása is elengedhetetlen. A gyep vágását érdemes a szegélynyírással kezdeni, mert a levágott fűnyesedéket így a gyepre seperhetjük, majd a fűnyírás során a fűnyíró tovább fogja aprítani azt. A gyep szegélyét ugyanolyan magasságúra vágjuk, mint a gyepet fogjuk. Ez a magasság, normál használatú gyep esetében nagyjából 4-6 cm, mert sem a túl alacsonyra, sem a túl magasra hagyott fűszálak nem kedvezőek. A túl alacsonyra vágott gyep azért nem ajánlott, mert a pázsit így sokkal könnyebben kiszárad, aminek következtében a szárazabb részeken foltosodhat. A túl magasra hagyott gyep a kánikulában befülledhet, ami a fűszálak rothadásához vezet. A fűnyírást nyáron mindenképpen az esti vagy a kora reggeli órákban végezzük, a felhős idő a legideálisabb. Nyáron 4-5 cm az optimális vágásmagasság. Ősszel kevesebb alkalommal kell nyírnunk a füvet, mert a növekedése már nem olyan intenzív, fontos, hogy az első fagyok után már ne nyírjuk a gyepet. Az őszi utolsó fűnyíráskor 5-6 cm magasra hagyjuk a vágásmagasságot. 

 

Mi mindenre használható a szegélynyíró?

A szegélynyírók nem csak a gyep szegélyeinek karbantartásakor, de a fák, a bokrok, a sövény, a kerti tavak és a virágágyások körül, kerti utak mentén, az utcafronton, valamint a nehezebben hozzáférhető területeken, például épületfalak mellett is hasznos lehet.

 

Professzionális fűkaszák, harc a parlagfű térnyerése ellen

A parlagon hagyott területeken bukkan fel leggyakrabban az egyéves parlagfű (Ambrosia artemisiifolia), mely kétszikű, melegigényes növény, a fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Akár 2 m magasra is megnőhet, szára felálló, dúsan elágazó, szőrözött, keresztmetszete négyzet alakú. A parlagfű szárnyaltan szeldelt leveleinek fonáka enyhén szőrözött. Júliustól nyíló virágai júliusban, augusztusban és szeptemberben okozzák a legnagyobb problémát. A parlagfűnek külön fészekben nyíló porzós- és termős virágai vannak. A sokunkat érintő allergiáért a hajtások csúcsán található porzós virágzatok pollene felelős. Tövisekkel borított termései október elejétől érnek. Az első fagyok megérkezésekor a növény elpusztul, de magjai a talajban telelnek át. Az előző évben a talajban maradt magok csírázásához 6ºC feletti tartós hőmérséklet szükséges. A parlagfű könnyen összetéveszthető az évelő fekete ürömmel, mely szintén allergén. Forrás: nebih.gov.hu 

 

A gyomnövény irtása törvényi kötelezettségünk. Az ingatlan tulajdonosoknak eddig minden év július elsejéig kellett gondoskodniuk földjük parlagfű-mentesítéséről, azonban megszűnt a parlagfű kiirtására vonatkozó nyár eleji határidő, emiatt most bármikor ellenőrizhet és bírságolhat a hatóság. Az allergiát okozó, veszélyes gyomnövény irtása így egész éves, folyamatos kötelezettséggé vált. Az ingatlan-, valamint földtulajdonosok kötelesek a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani. A már kifejlett parlagfű elleni védekezés legjobb módszere, hogyha szárát elvágjuk a talajfelszín magasságában. 

 

A professzionális benzinmotoros vagy lítium-ion akkumulátorral rendelkező aljnövényzet-tisztítók hosszú élettartamú, strapabíró, erős gépek, amelyek nagyobb területek gondozására, gyomok eltávolítására, sarjak kivágására alkalmasak. Fontos azonban tudni, hogy a magasan végzett fűnyírás, kaszálás – amennyiben a parlagfű-csíranövények szintje felett történik – csak a parlagfű-növényeket hozza kedvező pozícióba, ezért nagyon ügyeljünk a helyes beállításra. A fűkaszákhoz tartotó 5-6 féle heveder a könnyebb használatot segíti.

 

"KertÉRTŐK - Az otthon kertészkedők műsora" podcast már a legnépszerűbb felületeken a Spotify-on és az iTunes-ban is elérhető.

 

 

 
2020.08.19