5 zöldség, amit már márciusban vethetünk szabadföldbe

Márciusban már szabadföldbe vethető a hónapos retek, a petrezselyem, a rukkola, a spenót, sőt sokunk kedvence, a fokhagyma is a talajba kerülhet.

1. Hónapos retek
Alacsony hőigényű zöldségféle a hónapos retek, melyet március közepétől már vethetünk szabadföldbe. A retek magokból 2-2 darabot szórjunk egymástól 2-3 cm-re a talajba, kb. 2 cm mélyen. A reteksortól 15 cm távolságra már vethető másik növénykultúra, például vöröshagyma vagy sárgarépa. A talaj legyen tápanyagban dús, laza, jó vízáteresztő képességű. A magokra átszitált, laza komposztréteg kerüljön, ügyeljünk a talaj rendszeres öntözésére. A vetés után nagyjából egy hónappal már elkezdhetjük a retek szedését.

 

2. Petrezselyem
A petrezselyem nehezen csírázó növény, 2-3 hét is eltelhet mire a talaj felszínén megjelennek az apró növénykezdemények. A vetés megfelelő mélysége 0,5 cm, az egyes tövek vagy sorok között 10-12 cm tőtávolságot hagyjunk. A petrezselyem a laza, jó vízáteresztőképességű és tápanyagban dús talajban fejlődik legszebben. Igen vízigényes növény, főleg a vetés utáni hetekben, ezért minden nap gondoskodjunk a talaj megfelelő nedvességtartalmáról. A kifejlett petrezselymet folyamatosan szüretelhetjük. A begyűjtéskor fontos, hogy a leveles szárakat 1-2 cm-rel a föld felett vágjuk. A metélőpetrezselyem gyökere rövid, elágazó, lombozata sűrű, leveleinek íze erőteljesen fűszeres, a magas illóolajtartalomnak köszönhetően.

 

3. Rukkola
A rukkola vagy másik nevén borsmustár vízigényes zöldségféle, így mindenképpen gondoskodjunk folyamatosan öntözéséről, vessük laza és tápanyagban gazdag, komposzttal dúsított talajba. Míg a saláta rukkola gyorsabban fejlődik, levelei egész nagy méretűre nőnek, ízük édesebb, addig a vadrukkola kisebb, valamivel kesernyésebb ízű leveleket hoz. A rukkola a vetés után néhány héttel már szüretelhető. Amikor a növény magszárat növeszt, levelei megkeserednek, ilyenkor húzzuk ki a talajból.

 

4. Spenót
Tipikus márciusi vetésű zöldég a spenót, ha többet termesztenénk, mint amennyit frissen fel tudunk használni, érdemes a leveleket lefagyasztani. A spenótnak laza, tápanyagban gazdag, nedves talajra van szüksége az erőteljes növekedéshez. A magokból 2-2 darabot tegyünk 2 cm mélyen a talajba, 10 cm tőtávolságra egymástól. Az ideális sortávolság 20 cm. A spenót kedvelt az éti csigák és a meztelen csigák körében is, melyek könnyen megbújnak a növény tövében. Érdemes kora reggel végig néznünk az ültetvényt, és összegyűjteni a betolakodókat. A spenót a vetés után nagyjából 6 héttel már szedhető. Májusban a növény elkezd szárba menni, ekkor szedjük fel és az ágyásba kerüljön új növény, például paprika- vagy paradicsom palánta. Valamivel később, április elején vetjük a húsos leveleiről ismert, robosztus új-zélandi spenótot, melynek vetésekor nagyobb sor- és tőtávolság javasolt.

 

5. Sárgarépa
A sárgarépa kétéves növény, gyökeret első évben, magszárat második évben fejleszt. Termesztéséhez laza, porhanyós, lehetőleg enyhén meszes talajra van szükség, nem szabad frissen trágyázott földbe vetni. A magok nehezen (2-4 hét alatt) csíráznak, ezért nagyon fontos a megfelelő termesztési körülmények biztosítása. Egy-egy növény helyére 4-5 magot vessünk 1-2 cm mélyen, egymástól nagyjából 5 cm távolságra. A megfelelő sortávolság 20 cm. A növények tövét gyakran gyomláljuk, kapáljuk, mert a sárgarépa a laza talajban növekszik legszebben. A sárgarépa vízigényes gyökérzöldség, ezért rendszeresen öntözzük. Így nem csak erőteljesebb gyökeret fejleszt majd, de a kórokozóknak is jobban ellenáll.

 

+1 Fokhagyma
A szervesanyagokban gazdag, laza, jó vízáteresztő képességű talajt kedveli a fokhagyma, melyet már kora márciussal dughatunk. Válasszunk sérülésmentes, nagyméretű hagymákat a vetéshez. A fokhagymagerezdeket 3 cm mélyen helyezzük a talajba, úgy, hogy a gerezd teteje 2 cm-re legyen a talaj felszíne alatt. Ez azért fontos, mert így elég mélyen fejleszt a fokhagyma gyökeret ahhoz, hogy szél esetén ne forduljon ki a talajból.

 

STIHL tipp:
A vetőmagok vásárlásakor fontos, hogy mindig jó minőségű, biztos helyről származó, tasakolt magot használjunk, valamint ellenőrizzük a lejárati dátumot. Ennek betartásával sok bosszúságtól megkímélhetjük magunkat, és sikeresebb lesz a zöldségtermesztés.

Még több hasznos kertápolási tippért látogasson el a weboldalunkra: http://stihlnemzedekek.hu/kertapolasitippek

 

Írta: Beh Mariann

A STIHL kertápolási szakértője

2020.03.23