Ültessünk immunerősítő, idegerősítő gyógynövényeket

Bizonyos gyógynövények fogyasztása immunerősítő hatásuk mellett a lelki egészségünkhöz is hozzájárulnak. Összegyűjtöttünk 5 könnyen termeszthető, de annál hasznosabb gyógynövényt, melyek a kertbe ültetve vagy cserépben is termeszthetők.

1. Kerti kakukkfű
A kerti kakukkfűből (Thymus vulgaris) készített tea köhögéscsillapító, görcsoldó hatású, enyhén fájdalomcsillapító, javítja a közérzetet, segít a gyomorproblémák kezelésében. Antibakteriális hatás miatt remekül alkalmazható légúti megbetegedések esetén. Mivel íze kissé kesernyés, adjunk a kakukkfű teához mentát, ami finomabbá teszi. A 10-40 cm magasra növő kerti kakukkfüvet ültessük a kert meleg, napfényes részére vagy cserépbe ültetve tegyük a teraszon oda, ahol a legtöbb napfény éri. Szabadföldbe ültetve jól tűri a szárazságot. Virágzás után vágjuk vissza hajtásait, ősz végén takarjuk a növény tövét.

2. Tulsi vagy szent bazsalikom
A szent bazsalikomot évezredek óta használják gyógyításra. A tulsiból (Ocimum tenuiflorum) készített herbatea energetizál, erősíti az immunrendszert, enyhíti a köhögést és a megfázás tüneteit, gyulladáscsökkentő, nyugtató és szorongásoldó hatású. Teájának íze kellemes, enyhén édes, fahéjas. A tulsi akár egy méter magasra is megnőhet, szára elágazó, az egész növény aromás illatú. Levelei lehetnek zöldek, de találunk bíbor színű változatot is. Vethetjük magról szabadföldbe és cserépbe, balkonládába is, tápanyagban dús, laza talajba. Válasszunk számára meleg, napfényes és szélvédett helyet.

3. Oreganó
Az oreganó vagy másik nevén szurokfű (Origanum vulgare subsp. vulgare) az egyik legjobb immunerősítésre bevethető gyógynövény. A szurokfűből készített forrázat antibakteriális, emésztést segítő, gyulladáscsökkentő hatású, enyhíti a fejfájást, valamint csökkenti a légúti megbetegedések kellemetlen tüneteit. Teájának íze kámforos, fűszeres. Az oregánót ültessük tápanyagban dús, laza és jó vízáteresztő képességű talajba. Cserépbe vagy balkonládába is ültethetjük, ilyenkor tegyük napos és lehetőleg szélvédett helyre.

4. Kerti izsóp
A légúti megbetegedések enyhítésében kiemelkedő helyet kap a kerti izsóp (Hyssopus off. ssp officinalis), mely aromás illatot áraszt. Az izsóp tea antibakteriális, köptető, görcsoldó, immunerősítő hatású. Nyákoldó hatása miatt használhatjuk hurutos köhögés, hörgőgyulladás kezelésére, torokfájás enyhítésére. Íze aromás, hasonlít a kakukkfűre, a mentára és a tárkonyra. Várandós- és szoptató édesanyáknak, kisgyermekeknek, valamint epilepszia és magas vérnyomás esetén fogyasztása és használata nem ajánlott. Az izsóp évelő félcserje, lándzsás alakú, sötétzöld levelei keresztben átellenes állásúak, enyhén szőrözöttek. Csodás megjelenésű, kékeslila színű álfüzér virágait júniustól augusztus végéig hozza. Ültessük az izsópot a kert napfényes, meleg részébe, tápanyagban dús, meszes, jó vízáteresztő képességű talajba. Enyhén fagyérzékeny, ezért ősz végén gondoskodjunk takarásáról, védelméről. Balkonládában vagy cserépben is nevelhetjük világos, napfényes teraszokon, ablakpárkányokban.

5. Közönséges orbáncfű
Régóta ismert gyógynövény a közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum), melynek virágos hajtását (Hyperici herba) a virágzás előtt és a virágzás alatt szedhetjük. A közönséges orbáncfű teája szorongásoldó, nyugtató, antidepresszáns, segít alvásproblémák esetén, fokozza a test természetes ellenálló képességét. Fontos megjegyezni, hogy az orbáncfű fogyasztása fényérzékenységet okozhat az arra érzékenyeknél, ezért alkalmazása után kerüljük a napfényt. Az orbáncfű júniustól egészen kora őszig virágzik, ilyenkor nagyon szép színfoltja a gyógynövénykertnek. Ültessük napfényes vagy félárnyékos helyre, tápanyagokban gazdag, porhanyós talajba, öntözzük rendszeresen.

Még több hasznos kertápolási tippért látogasson el weboldalunkra: http://stihlnemzedekek.hu/kertapolasitippek

Írta: Beh Mariann

A STIHL kertápolási szakértője

 

2020.04.17