
A biokertekben felhasználható szerek
A biokertekben használható szerek közül kiemelkedÅ‘ fontosságúak a kéntartalmú és a réztartalmú szerek, az olajemulziók és a növényi kivonatok. A permetszer keverése során fontos, hogy betartsuk a szer tájékoztatóján lévÅ‘ elÅ‘írásokat és a keverhetÅ‘séget.
MindenekelÅ‘tt fontos, hogy olyan permetezÅ‘gépet használjunk a biokertben, amelyikben korábban nem volt méreg. A permetezés során ne csak a levelek színét, hanem a fonákját is érje a permetlé, ugyanis sok kórokozó, kártevÅ‘ éppen itt él. A permetezés során viseljünk védÅ‘felszerelést. Ne feledkezzünk meg a kalapról, a védÅ‘szemüvegrÅ‘l, a védÅ‘kesztyűrÅ‘l és a védÅ‘cipÅ‘rÅ‘l sem. A permetezést ne végezzük a forró, száraz déli órákban, ha esÅ‘re van kilátás, vagy ha fúj a szél. Hogy nyomon tudjuk követni a permetezéseinket, vezessünk permetezési naplót, amiben jegyezzük fel a permetezés pontos idÅ‘pontját, a felhasznált szert, szereket, valamint, hogy milyen növényeken alkalmaztuk. A permetezés során csak megfelelÅ‘ állapotú permetezÅ‘gépet használjunk. A permetezÅ‘t és a szűrÅ‘t mossuk ki alaposan minden használat után, így tegyük el a helyére. A permetlé betöltése során mindig használjunk szűrÅ‘t, mert a fúvóka könnyen eldugulhat a nagyobb frakcióktól.
Kéntartalmú szerek
KülönbözÅ‘ levélbetegségek, lisztharmat esetén ajánlottak a kéntartalmú szerek, melyek ezen kívül levélatka-gyérítÅ‘ hatással is rendelkeznek. A kén 0,2% koncentráció felett károsítja a katicabogarakat, a ragadozó poloskákat, valamint a ragadozó atkákat. Kéntartalmú szerek például a Kénkol 800 SC, a Kumulus S, a Sulfo M 80 és a Thiovit S. Tél végi lemosó permetezésre az olaj- és kéntartalmú szerek ajánlottak, mint például a Thiosol, a Nevikén vagy az Agrilkén.
Réztartalmú szerek
A réztartalmú szerek a baktériumos és gombás betegségek ellen hatásosak, kivéve a lisztharmatot. Rézszulfát hatóanyagú, biokertekben használható szer például a Bordói lé, a Cuproxat FW, a Rézgálic, a Rézszulfát.
Olajemulziók vagy olajos bioszerek
Az olajemulziók a tél végi lemosó permetezés során alkalmazhatók sikeresen. Fontos azonban, hogy virágzás elÅ‘tt használjuk Å‘ket, mert virágzás után a gyümölcsök ízbeli romlását, foltosodását okozhatja. A növényi olajok két nagy csoportra oszthatók: éteres és zsíros olajok. Zsíros olaj a tökmag-, a lenmag-, a napraforgómag- és a kendermagolaj. A tojásalakban áttelelÅ‘ takácsatkák ellen hatásos a vegasol (növényi olaj + szójalecitin). A Biola napraforgómagolaj vegetációs idÅ‘ben is alkalmazható a levéltetvek, a pajzstetvek és a takácsatkák ellen. Az ásványolajok a hatásfokozó permetezÅ‘ segédanyagokhoz tartoznak, azért hasznosak, mert elÅ‘segítik a permet egyenletes eloszlását. Emellett segítik a permetszer levélen való megtapadását, gyorsítják az egyes hatóanyagok jobb felszívódását, és javítják a különbözÅ‘ készítmények keverhetÅ‘ségét. Mivel tönkre teszik a rovarok kültakaróját borító viaszréteget és eltömítik a rovarok légzÅ‘nyílásait, önállóan is alkalmazhatók az atkák és a kaliforniai pajzstetű ellen lemosószerűen, legkésÅ‘bb a rügyfakadáskor.
Növényi kivonatok
A növényi kivonatok hatásosan alkalmazhatók a különbözÅ‘ szívókártevÅ‘k ellen, így például a pajzstetvek, a levéltetvek, a tripszek és a levélbolhák ellen. Ilyen szer például a Fito-Dueci levéltetű elleni aerolsol, a Thiokivonat és a Fito-Insect.
Felhasznált irodalom:
Rasztik Viktória: Az ökokertek növényvédelme, Biogazda kiskönyvtár 2003