
Golgotavirág, azaz passiógyümölcs a kertben
A golgotavirág vagy másik nevein passiógyümölcs, maracuja kúszó lián, termesztése során éppen ezért támasztékra van szüksége. Nagyméretű, egzotikus szépségű, illatos virágai hosszú heteken át magukra vonzzák a tekintetet.
A golgotavirág jellemzői
A golgotavirágfélék (Passifloraceae) családjába tartozó golgotavirág (Passiflora edulis) Argentína, Brazília és Paraguay területein őshonos, de a világ sok részén termesztik, többek között Dél-Amerikában, Ausztráliában, Dél-Afrikában. A maracuja kacsokkal kapaszkodó, kúszó szárú, liánszerű évelő, szára több méter hosszúra nőhet. Váltakozó állású, sötétzöld, sima felületű, fényes levelei ujjasan osztottak. Az akár 15 cm-esre megnövő, zöldesfehér színű, dekoratív virágai kétivarúak, öntermékenyülők.
Hazánkban termésre leginkább akkor számíthatunk, ha egy ecset segítségével a teljesen kinyílt virágok portokjairól óvatosan veszünk a virágporból, és azt a virágzat közepén elhelyezkedő bibére kenjük. Sokmagvú bogyó terméseit kívülről éretten lilásbarna vagy mélysárga, sima felületű héj veszi körül. A termésben fekete színű, szív alakú, kisméretű magok helyezkednek. A termés vitaminokban-és ásványianyagokban gazdag.
A golgotavirág termesztése és gondozása
A maracuját ültessük a kert napos vagy félárnyékos, jól szellőző, kevésbé fagyzugos részébe, jó vízáteresztő képességű talajba. A passiógyümölcs csemete ültetésekor az ültetőgödörbe forgassunk szerves trágyát, például szarvasmarhatrágya- vagy baromfitrágya granulátumot. Termesztése során szüksége van támaszra, amire növekedése során fel tud kapaszkodni. A passiógyümölcsnek megfelelő támasz lehet a korlát, a veranda, a kerítés, de akár pergolára vagy lécrácsokra is felfuttathatjuk. A golgotavirágot az ültetés utáni hetekben rendszeresen öntözzük, az eredés után vízigénye átlagos.
A legtöbb golgotavirágfajta fagytűrő képessége alacsony, ezért a legjobb, ha ősszel kiássuk a növényt, cserépbe tesszük, és fagymentes helyre rakjuk. A többéves maracuja tövét télen takarjuk szalmával, száraz levelekkel, de hidegebb teleken még így is kifagyhat, ezért érdemes fagymentes helyen teleltetni. A golgotavirágot éppen ezért egyszerűbb nagyméretű cserépben nevelni, mert így ősszel nem kell a növény kiásásával bajlódnunk, csak az edényt kell fagymentes helyre, például pincébe, télikertbe tennünk. A cserépbe kerüljön szervestrágyával elkevert, jó vízáteresztő képességű virágföld, de a maracuja a humuszban gazdag érett komposztot is meghálálja. A cserépben nevelt passiógyümölcsöt télen elegendő 2-3 hetente megöntözni.
Felhasznált irodalom:
Velich István – V. Nagy Enikő: Egzotikus gyümölcsök csodálatos világa Mezőgazda Kiadó